svatební fotograf Vojtěch Pavelčík / Praha

Jak si vybrat svatebního fotografa?

No to je dobrá otázka! Každopádně pokud vám na výsledných fotografiích skutečně záleží, vřele doporučuji výběru fotografa věnovat náležitou pozornost. Je mnoho svatebních fotografů s různými přístupy k práci, k výsledku a samozřejmě i k ceně. Ne vše je vhodné pro každého. Z fotografií, ze kterých by byla jedna nevěsta nadšená, může být jiná nevěsta rozčarovaná. Každý má o výsledku jiné představy a je potřeba vybrat takového fotografa, který je schopen splnit právě ty vaše představy.

Fotografie

Asi to první a jistě i nejdůležitější, na čem záleží při výběru svatebního fotografa jsou jeho fotografie. Jestli se vám fotografie líbí, tak skvěle… Pokud jste třeba jen trochu na vážkách, zkuste se ještě podívat někam jinam. Pokud se vám fotografie nelíbí, je pak už asi jedno jestli jsou za dobrou cenu a ve váš termín má fotograf zrovna volno.

Jestliže máte již více méně jasno, určitě neváhejte fotografa kontaktovat s dotazem, zda má na den vaší svatby volný termín. Ono těch termínů na svatbu v průběhu sezony není vlastně zase až tak moc a snadno se může stát, že termíny u vašich potencionálních favoritů již volné nejsou. Takže určitě neotálejte! Čím dříve, tím lépe!

Co to bude stát…

Nezanedbatelným kritériem při výběru fotografa je jistě cena. Určitě je dobré vzít v úvahu, že cena, kterou po vás fotograf za focení požaduje, se neodvíjí jen od času, který s vámi na svatbě stráví. Tím jeho práce totiž zdaleka nezačíná a ani nekončí. V úvahu je zapotřebí vzít nejen množství odevzdaných fotografií, ale také další produkty a služby (třeba osobní setkání na nezávazné schůzce), které vám v rámci svého servisu fotograf nabízí. Je fajn mít na mysli fakt, že nic není zadarmo, a to ani tehdy, když vám bude fotograf v rámci svých služeb něco „zadarmo“ nabízet. Může se samozřejmě stát, že narazíte na fotografa svých snů doslova za pár korun, ale většinou se to nestává… Pokud máte pocit, že to, co za své peníze dostanete, je pro vás akceptovatelné, tak věřte, že je to dobrý základ pro spokojenost na obou stranách.

Vzájemné sympatie

Výběr fotografa bych určitě zakončil osobní schůzkou. Proč je dobré se s člověkem, kterému svěříte dokumentaci svého svatebního dne, osobně sejít? Právě v tomto případě je dle mého soudu osobní kontakt pro obě strany více než přínosný. Je zřejmé, že během krátké schůzky se není možné navzájem nijak blíže poznat, ale i pár desítek minut je v tomto případě jistě velkým plusem. Na schůzce se můžete osobně na vše zeptat, fotograf vám ukáže svou práci, vyslechne si vaše představy o fotografování vašeho svatebního dne a může vám i poradit třeba s organizací harmonogramu svatby. Hlavně zde máte ovšem možnost onoho člověka alespoň trochu osobně poznat. Pokud si totiž s fotografem jednoduše „padnete do oka“, bude to jistě skvělá spolupráce, jinak asi moc ne…

Přeji šťastnou ruku při výběru vašeho svatebního fotografa.

fotograf Vojtěch Pavelčík


svatební fotograf Vojtěch PavelčíkSvatební svatební fotograf Vojtěch Pavelčíksvatební fotograf Vojtěch Pavelčíksvatební fotograf Vojtěch Pavelčíksvatební fotograf Vojtěch Pavelčíksvatební fotograf Vojtěch Pavelčíksvatební fotograf Vojtěch Pavelčíksvatební fotograf Vojtěch Pavelčík