svatební fotograf Vojtěch Pavelčík / Praha

Gratulace novomanželům

Gratulace novomanželům, tak ta na svatbě proběhne vždy a to i pokud nejsou přítomni žádní hosté, ale třeba jen svědci. Můžete si myslet, co je na gratulacích zajímavého, nevšedního, hodného sepsání krátkého článku? No je… ony ty gratulace, to je totiž pro fotografa myslím oříšek…

Gratulace se totiž poměrně špatně fotografují. Ze své několikaleté praxe jsem vypozoroval, že v českých zemích je při gratulacích takový zvyk, že každý host gratuluje postupně každému z novomanželů zvlášť. Opravdu málokdy je tomu jinak. Myslím, že by bylo vlastně pěkné kdyby gratulace probíhala oběma z novomanželského páru současně. Snoubenci byli přeci právě oddáni a z logiky věci je gratulace vlastně určena ženichovi i nevěstě současně. Většinou tomu ale tak není a výjimku tak snad tvoří jen zahraniční hosté (kteří jsou často také mnohem srdečnější než ti čeští), sem tam babičky a zřídka někteří kamarádi.

Ono toto, jak bych řekl „gratulování každému zvlášť“, je pro fotografa vlastně trošku problém. I při nejlepší snaze nemůže stihnout nafotografovat všechny (ale ani většinu) gratulací. Po technické stránce to totiž není možné. Gratulace je asi nejvhodnější fotografovat ze stran a pokud probíhají obě gratulace současně (jeden host u ženicha, další současně u nevěsty), fotograf nemá moc šancí jak smysluplně zachytit vše. Navíc gratulace jsou bohužel často velmi strohé a pro nějaké fotografické experimenty zde není moc času… Je to škoda, protože pokud se hosté s novomanžely objímají, alespoň chvilku si povídají, smějí se a gratulují, je to předpoklad pro vznik fotografií plných emocí .

Co s tím, jak to vyřešit? Naštěstí snoubenci většinou netrvají na nafotografování všech gratulantů. Vždy se tak snažím zachytit jen to podstatné. Rodiče, svědky, nejbližší přátele, celkový pohled, detaily a pokud se podaří tak nějaké to objetí a slzy v očích… Ono nakonec pár krásných momentek s gratulací, je myslím si smysluplnější, než „katalog“ svatebních a gratulujících hostů.

Přesto bych rád vyzval všechny budoucí svatební hosty, aby při gratulacích mluvili k oběma novomanželům současně, nebáli se jim říci co mají na srdci a dali si načas. Nakonec ne vlastně ani tak kvůli fotografovi, ale hlavně kvůli tomu zážitku…

svatební fotograf Vojtěch Pavelčík