svatební fotograf Vojtěch Pavelčík / Praha

Svatební fotokniha

Svatební fotokniha je v posledních pár letech velice populární „nástupcem“ klasického svatebního alba (tedy alba s nalepenými fotografiemi). Oproti albu má fotokniha své výhody i nevýhody. V tomto článku si dovolím krátce nastínit jak to s fotoknihou vlastně ve skutečnosti je…

V současné době asi již nemá smysl nějak obsáhle vysvětlovat co to vlastně fotokniha je. Většina potencionálních zájemců a uživatelů ji zná. Fotoknih je na trhu však několik druhů, rozdíly mezi nimi jsou dosti propastné a to co se týče jak kvality tak pochopitelně i ceny.

Digitální tisk a lepená vazba

Velice oblíbenou a v poslední době převážně rozšířenou variantou jsou knížky tištěny digitálním tiskem. Provedení může být s pevnou vazbou, brožované či kroužkové. Tyto knížky jsou nabízeny téměř „na každém rohu“ a to jak prostřednictvím většiny fotolabů, drogerií či internetových obchodů. Jedná se o variantu cenově dostupnou téměř každému. Navíc přes webové rozhraní či díky softwaru nabízeného výrobcem si knížku každý může udělat sám v teple domova a dle vlastních představ a návrhu.

Jistou nevýhodou u těchto knížek může být ne vždy kvalitní tisk, ale hlavně dosti problematická vazba takovéto publikace. Jedná se totiž vždy o kompromis mezi kusovou výrobou knihy a její cenou. V zásadě žádná fotokniha není knížkou ve smyslu „kniha jako z knihkupectví“. Vazby fotoknih jsou téměř vždy jen lepené a nejedná se o šitou (tedy mnohem odolnější) vazbu jako u klasické knížky. Navíc pokud se vám takováto kniha časem rozlepí (k čemuž vysoce pravděpodobně nakonec dojde) tak vám ji v žádném knihařství již nebudou schopni dát dohromady.

Fotopapír a pevná vazba

Druhou, luxusnější a také dražší variantou je fotokniha vytištěná klasickou chemickou cestou. Tento druh fotoknih se v našich končinách začíná pomalu prosazovat. Cena je však řádově 2-3x vyšší než u výše popsané varianty. Tato kniha je vyrobena ze skutečných fotografií. Tyto fotografie však nejsou do knihy vlepeny (jako třeba v albu), ale knížka, potažmo její jednotlivé strany jsou vlastně tvořeny přímo samotnou fotografií. Jednotlivé strany jsou většinou laminovány a mají tedy buď lesklý, nebo matný povrch.

Vazba této knihy je sice taktéž lepená jako u levnějších variant, ale díky své konstrukci je tato mnohem odolnější na rozlomení. Jednotlivé dvoustrany jsou totiž v jednom kuse a tedy i při naprostém rozevření dvoustrany se vlastně nemá co zlomit. Dvoustrany jsou pak k sobě slepeny zadními stranami a tento spoj je většinou ještě proložen plastovou folií. Celá vazba tak získala na tuhosti. Přesto je však možné knihou listovat vlastně snadněji než u klasické vazby. Navíc kvalita tisku je u této varianty fotoknihy o několik tříd výše než u klasického digitálního tisku. Naopak tyto knihy se většinou dělají s menším počtem stran než jejich levnější varianty. Pro tyto knihy je možno často zakoupit třeba i speciální okrasnou krabici.

Pokud se tedy člověk pro některou z variant fotoknihy rozhoduje, měl by v prvé řadě zvážit, k čemu plánuje knížku vlastně využít? Pokud předpokládáte, že budete knížku často používat (snadný transport na návštěvu k přátelům, rodičům a její časté prohlížení…), tak klidně jděte do levnější varianty s digitálním tiskem. Mějte však na paměti, že díky častému užívání a tedy i otevírání ne příliš odolné vazby se kniha vašeho spokojeného stáří asi nedožije… Naopak, pokud vám jde o odolnější a luxusnější variantu, kterou můžete vzít klidně na výlet k přátelům, tak jděte určitě do luxusnější a dražší varianty tištěné klasickou chemickou cestou a se speciální vazbou. Sice se to mírně prodraží, ale na to časem zapomenete a knížka vám bude dělat radost i po letech, jako krásná vzpomínka na váš den „D“.

Podtrženo a sečteno, vlastně nakonec vždy záleží na tom, co je pro vás důležité. Každý má jiné priority a nepochybuji o tom, že pokud zvážíte ty své, tak výsledek bude jistě dle vašich potřeb.

Fotoalbum?

Na závěr bych zde však rád připomenul ještě další variantu jak si uchovat fotografie ze svatby. Ano je to klasické fotoalbum, na které se dnes troch neprávem zapomíná. Je to však osvědčená klasika, která rozhodně nepatří do starého železa a je velká škoda, že je nevěstami vcelku opomíjeno. Přitom v současnosti je na trhu množství opravdu krásných svatebních alb a to i za vcelku přijatelné ceny. Každopádně čas klasického fotoalba se doufám jistě ještě bezpochyby vrátí… Pokud totiž chápete své svatební fotoalbum jako kolekci fotografií, která by měla vydržet „navždy“, pak vám fotoalbum toto kriterium dozajista splní. Pokud se vám album časem rozpadne či jinak poškodí, vždy můžete fotografie z alba vyjmout a prostě je vlepit do jiného alba. Pokud by vám časem třeba povolila vazba fotoknihy, nebudete mít knížku a nezbudou vám vlastně ani ty fotografie…

Přeji krásně strávené schvíle nad fotografiemi z vaší svatby!

svatební fotograf Vojtěch Pavelčík


svatební fotoknihasvatební fotokniha svatební fotokniha svatební fotoknihasvatební fotokniha svatební fotokniha svatební fotokniha svatební fotokniha